Elldor.Info

Agenţie de presă şi ziar online

Vasile Botnari, noul director al SIS, a fost prezentat ofițerilor

Publicat 22:38 | 03 May 2018 // Politică, Radar, Republica Moldova // 142 vizualizări

Andrian Candu l-a însoțit pe Vasile Botnari la sediul SIS, pentru a-l prezenta ofițerilor

Foto: SIS

Parlamentul l-a numit joi, 3 mai, pe Vasile Botnari în funcția de director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), pentru o perioadă de cinci ani. Funcţia de director al SIS era vacantă din februarie 2018, când Vitalie Pârlog și-a depus demisia.

Vasile Botnari, candidatura căruia a fost propusă de parlamentari PDM, a fost numit la șefia SIS cu voturile a 53 de deputați ai guvernării.

Răspunzând la întrebări, Vasile Botnari a precizat că nu face parte din PDM din anul 2016 și că deține doar cetățenia Republicii Moldova.

“Jur să-mi dăruiesc toată puterea și priceperea, să respect Constituția și legile țării, să apăr democrația, drepturile și libertățile omului” – acesta a fost jurământul depus de noul director al SIS în sala de ședințe a Parlamentului.

Ulterior, președintele Parlamentului, Andrian Candu, l-a prezentat pe Vasile Botnari colectivului de ofițeri SIS, la sediul instituției.

Până a fi numit la conducerea SIS, Vasile Botnari a fost președintele Consiliului de Administrare al Moldova-Gaz. Anterior, Vasile Botnari a fost deputat, ministru al Transporturilor, ministru al Tehnologiei Informaţiei şi Comunicaţiilor, a deținut și alte funcții publice.

Biografie (neoficială):
Vasile Botnari s-a născut la 22 iulie 1975 în oraşul Străşeni. În anii 1990-1994 a studiat la Colegiul Financiar-Bancar (Chișinău), iar în 2002-2006 – la Academia de Studii Economice a Moldovei (ASEM), Facultatea de Business și Administrarea Afacerilor.
A deținut funcţiile:
august – noiembrie 1994 – manager transport, Compania „Raxetta-Moldova”;
septembrie 1995 – iulie 2000 – manager superior, Departamentul Handling (pasageri, bagaj, cargo), Aeroportul Chișinău;
iulie 2000 – noiembrie 2002 – Director General, Compania „Chișinău Aeroport Service”;
martie 2004 – martie 2005 – reprezentant, Compania aeriană italiană „Club AiR” în Republica Moldova;
noiembrie 2004 – martie 2005 – Director Comercial, Compania Aeriană „Nobil Air”;
martie 2005 – septembrie 2008 – Director General, Compania Aeriană „Air Moldova”;
septembrie 2008 – decembrie 2009 – Director General, Agenția Transporturilor;
decembrie 2010 – mai 2013 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova;
mai 2013 – iulie 2015 – ministru al Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor;
ianuarie 2016 – februarie 2017 – ministru al Tehnologiei Informaţiei şi Comunicaţiilor;
februarie 2017 – mai 2018 – preşedintele Consiliului de administrare al SA „Moldova Gaz”.
Cunoaşte rusa şi engleza. Este căsătorit şi are doi copii.

Elldor.Info

Lasă un comentariu

Trebuie să fii Logat pentru a comenta.

Subscribe to our RSS Feed! Follow us on Facebook! Follow us on Twitter! Visit our LinkedIn Profile!