Elldor.Info

Agenţie de presă şi ziar online

Moldoveanul Vladislav Țugui, vicecampion mondial la box printre juniori

Publicat 15:08 | 16 sept. 2013 // Radar, Republica Moldova, Social // 737 vizualizări
mts.gov.md

mts.gov.md

Pugilistul moldovean Vladislav Țugui a câștigat Medalia de argint a Campionatului Mondial de Box rezervat juniorilor, desfăşurat în perioada 7-15 septembrie, la Palatul Sporturilor din Kiev, Ucraina.

La competiţie au participat 351 de boxeri din 52 de ţări.
Serviciul de presă al Ministerului Tineretului şi Sportului precizează că lotul Republicii Moldova a fost format din următorii sportivi: Vladislav Obrucicov (54 kg), Dorin Bucsa (57 kg), Vladislav Ţugui (60 kg), Vladimir Manastirli (63 kg), Artiom Popovici (66 kg), Mihail Cimili (80 kg).

Vladislav Țugui este singurul boxer moldovean care a reuşit să câştige o medalie la această competiţie.
În debutul campionatului, Vladislav Țugui a obținut victorie în fața dominicanului Rohan Emiliano (3-0). În etapa optimilor, într-o luptă strânsă (2-1) moldoveanul l-a eliminat din concurs pe Shamil Ibrahimzade (Azerbaidjan). A urmat o nouă victorie, cu 3-0, în disputa cu mongolul Unubold Ryenchindorj.
În semifinale, Vladislav Ţugui l-a zdrobit, după un minut și 27 de secunde, pe irlandezul Kieran Molloy.
În lupta finală, însă, moldoveanul a fost învins de rusul Ivan Kozlovsky.